۹:۰۴:۰۹ - دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پری ناز اسبلی (اسبچی )
برجام وتحریم های نفتی/
💢پرینازاسبلی (اسبچی 💢برجام وتحریم های نفتی 💢به نظر میرسداجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران، چندین ماه طول خواهد کشید. دولت ترامپ برای اجرای این تحریم‌ها آمادگی ندارد. احتمالا رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در ۱۲ ماه می، توافق هسته‌ای ایران را لغو خواهد کرد. به نظر می‌رسد در این باره همه موافق‌اند. با این حال، درباره تاثیر (لغو […]

💢پرینازاسبلی (اسبچی
💢برجام وتحریم های نفتی
💢به نظر میرسداجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران، چندین ماه طول خواهد کشید. دولت ترامپ برای اجرای این تحریم‌ها آمادگی ندارد.
احتمالا رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در ۱۲ ماه می، توافق هسته‌ای ایران را لغو خواهد کرد. به نظر می‌رسد در این باره همه موافق‌اند. با این حال، درباره تاثیر (لغو برجام) بر عرضه نفت اجماعی وجود ندارد. عرضه بیش از یک میلیون بشکه در روز در ۱۸ ماه آینده از بین خواهد رفت. بدتر اینکه، کاخ سفید ممکن است واقعا برنامه‌ای نداشته باشد.
به گفته ناظران بین المللی و خود تیم ترامپ، ایران مفاد برجام را نقض نمی‌کند. دشوار است که چیزی اصلاح شود که کارآمد است. کنگره منتظر سه کشور اروپایی امضاکننده برجام است. به نظر می‌رسد که یافتن یک اصلاح مدنظر ترامپ، ظرف چند هفته یا ماه آینده نامحتمل است

بالغوبرجام، علاوه بر بازگشت تحریم‌های رفع شده، ترامپ ممکن است تحریم‌های اضافی علیه ایران اعمال کندحتی اگر او این کار را نکند، آمریکا بدنبال این خواهد بود که واردت نفت ایران در سایر کشور‌ها را به طرز چشمگیری کاهش دهد. در آخرین باری که تحریم‌های نفتی علیه ایران اعمال شد، واردکنندگان اروپایی، همه واردات‌شان از نفت ایران را قطع کردند. اوباما از سایر واردکنندگان خواست که به مقدار ۲۰ درصد واردات نفت از ایران را کاهش دهند،
پس از بازگشت تحریم‌ها، کاخ سفید به خریداران نفت ایران، مهلتی – حداقل ۱۸۰ روز- خواهد داد تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند. کاهش ملموس ممکن است در ماه نوامبر ۲۰۱۹ آغاز شود. نفیو می‌گوید پس از آن، ممکن است ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات ایران کم شود. این رقم می‌تواند تا یک میلیون بشکه افزایش یابد.

دیوید رامین جلیلوند در مقاله‌ای که برای انستیتوی مطالعات انرژی آکسفورد نوشته، می‌گوید: “تا وقتی که تهران به برجام پای‌بند بماند، به نظر نمی‌رسد که اتحادیه اروپا، تحریم‌های مالی و انرژی‌اش را علیه ایران بازگرداند. “

از دیدگاه جلیلوند، بعید است که خروج آمریکا باعث کاهش سریع صادرات نفت ایران شود.

البته این به بدان معنا نیست که اقدام ترامپ بی اثر خواهد بود. ابهامی که او درباره ایران ایجاد کرده، از قبل بر طرح‌های سرمایه‌گذاری در ایران اثر گذاشته است. علیرغم هیاهوی گشایش پساتحریمی ایران، تهدید بازگشت سریع تحریم‌ها، قرارداد‌های ایران با شرکت‌های غربی را به فقط یک توافق (با شرکت توتال فرانسه) محدود کرده است.

ترامپ در اعمال تحریم‌ها علیه ایران، محدودیت‌هایی دارد، به نظر می‌رسد دولت ترامپ برای اجرای سیاست تحریمی‌اش آماده نیست. تعداد کمی از کارشناسانی که در دوره اوباما رژیم تحریم‌ها را ایجاد کردند، سر جای خود باقی مانده‌اند. تلاش‌های سابق، بر برنامه‌ریزی و دستگاه راستی‌آزمایی متکی بود. نفیو می‌گوید در آخرین باری که تحریم‌ها علیه نفت ایران اعمال شد، حتی شمردن بشکه‌ها، کار طاقت‌فرسایی بود.

به گفته اکونومیست، بدترین سناریو برای ترامپ این است که تلاش او برای تحریم صادرات نفت ایران، قیمت نفت را بالا ببرد، ولی نفت ایران در بازار به فروش برسد. در آن حالت، تهران شاید به خاطر افزایش درآمدش از ترامپ تشکر کند.

تبليغات
تبلیغات در آیرال خبر اعطای نمایندگی بیمه نیکاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب