۱۹:۲۱:۱۲ - شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پرینازاسبلی (اسبچی )
حضور ونقش زنان در موج سوم بیداری اسلامی
آیرال خبر یادداشت :اسلام به خاطر یک سری احکام و دساتیری که تعلق به زن یا مرد تنها دارد، مورد سم‌پاشی‌های زیادی از سوی استعمار و استکبار جهانی قرار گرفته است. حقیقت این است که اسلام با توجه به شناخت که نسبت به طبیعت، استعداد، توانمندی‌های متفاوت زن و مرد دارد، در برخی موارد احکام […]

آیرال خبر یادداشت :اسلام به خاطر یک سری احکام و دساتیری که تعلق به زن یا مرد تنها دارد، مورد سم‌پاشی‌های زیادی از سوی استعمار و استکبار جهانی قرار گرفته است. حقیقت این است که اسلام با توجه به شناخت که نسبت به طبیعت، استعداد، توانمندی‌های متفاوت زن و مرد دارد، در برخی موارد احکام متفاوت را صادر کرده است، و این به معنای تبعیض بین زن و مرد نیست، برای علما و دانشمندان روشن است که تفاوت به معنای تبعیض نیست. با مراجعه به منابع و متون دین مقدس اسلام و با آندک تأمل به آن‌ها، نه تبعیض بلکه تساوی زن ومرد و همینطور بقیه انسان‌ها با همدیگر به اثبات می‌رسد. مثلا تساوی در خلقت تساوی در انسانیت ، تساوی درحقوق و تکالیف تساوی درداوری واجرایی قوانین )، تساوی در حق مالکیت وتصرف دراموال ، تساوی در عبادت و بندگی تساوی در دعا و نیایش ، تساوی در دنیایی پس از مرگ و بهشت دوزخ ،تساوی در تمایل جنسی ، تساوی در حدود ،تساوی در اطاعت از رهبری ،از این رو تاریخ اسلامی صحنه‌های را در حافظه دارد که زنان مثل مردان نقش آفرینی کرده‌اند. واین حضور در صحنه‌های حماسی و انقلابی در جوامع اسلامی ملهم از آموزه‌های اسلامی است. که از زمان پیامبر اکرم (ص) آغاز گردیده و در تداوم تاریخ انقلاب وجهاد اسلامی محسوس و ملموس است، یکی از افتخارات بانوان مسلمان این است که اولین شهیدی که در راه اسلام جان خویش در زیر شکنجه مشرکان نثارکرد، «سمیه» مادر عمار از زنان مجاهد بود؛ و بعد از آن باشکوه‌ترین و مقتدرترین حضور زن در حادثه انسان ساز کربلا خود نمایی می‌کند. که حضرت زینب (س) به عنوان مکمل نهضت عاشورا شناخته می‌شود. موج‌های بیداری اسلامی که در تداوم خط سرخ شهادت اسلامی صورت پذیرفته است نیز حضور زنان در اشکال و اقسام متفاوت را به ثبت رسانده است. این حضورگاهی باشهادت، اسارت و جهاد در سنگر، و گاهی با حمایت مردان مجاهد اعم از آنکه شوهر باشند یا پسر و یا برادر، وگاهی بادلجوی مداوای مجاهدین و مجروحین در پشت صحنه بوده است. این یک اصل ثابت شده است که در پشت هر مرد موفق، زنی موفق وجود داشته است. زنانی که با درایت سیاسی وسعه ی صدر، تکیه از بازوی پرتوان مرد خود برمی دارند، کمر راست می‌کنند و برای رسیدن به هدف، او را راهی میدان می‌کنند بزرگ‌ترین کمک به بیداری و انقلاب می‌کنند، هرچند می‌توان گفت در برخی مواقع حضور کمرنگ داشته است مثل بیداری که سید جمال ایجاد کرد. اما در بیداری‌های اخیر نقش زنان قابل انکار نیست.

خیزش‌های که در کشور‌های عربی – اعم از خاور میانه و شمال افریقا- به وقوع پیوسته است نیز حکایت از نقش فعال زنان مسلمان دارد. در این خیزش‌ها، همان طور که مردان برای رسیدن به پیروزی اسارت، شهادت و جراحت را متحمل شدند. زنان نیز دو شادوش آنان در حرکت بوده وحضور غیر قابل انکار داشته‌اند، حضور و تبلور زنان درصحنه‌های تظاهرات و اعلان انزجار از حاکمیت دست نشانده استعمار محسوس بوده، تا زندانی‌های سیاسی زنان در زندان دیکتاتوران حاکم، و همین طور شهدای زن که در اکثر کشور‌های عربی به ثبت رسیده است و ما آن را به عیان مشاهده می‌کنیم. در کشور‌های مصر، لیبی، بحرین، تونس و یمن، همچون سمیه در مقابل دشمن سینه سپر کرده‌اند. جزئیات حضور و نقش زنان در بیداری اسلامی خصوصا در کشور بحرین در اینترنت و شبکه‌های خبری قابل در یافت است وحکایت از آن دارد که زن‌های با حجاب مسلمان از یک سو قفل سیاست‌های سکوت مدعیان حقوق بشر شکسته‌اند واز سوی دیگر مانع هرگونه سم پاشی آنان و یا دخالت‌های فرهنگی به بهانه نبود دمکراسی و نبود حضور زنان در صحنه‌ها استراتژیک و سرنوشت ساز جوامع اسلامی می‌شود؛ و این موج پشت سیاستمداران آل خلیفه و آل سعود را لرزانده است. که علیرغم کنترل تمامی رسانه‌ها برخی اطلاعات و اخبار وجنایت‌های آنان در بعضی سایت‌ها منتشر شده است آل خلیفه و آل سعود با قتل، زندان و ایجاد رعب و حشت در بین مردم و خصوصا زنان، قصد دارند تا شعور سیاسی که در بین زنان بحرینی رشد کرده و بیدار شده و خود را در کف خیابان‌ها نشان می‌دهد را سرکوب کنند، چراکه آگاهی بیدار شده زن بحرینی، می‌تواند به خانواده آن‌ها نیز انتقال یابد. زنان مسلمان با این حرکت، همکاری و همیاری خود پاسخ استکبار و استعمار را داده است. که زنان در مکتب اسلام ارزش و جایگاه اصیل خودش را داشته و با حضور در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، و … تداوم این حضور و ارزش را حفظ کرده‌اند.
ادامه دارد

تبليغات
تبلیغات در آیرال خبر اعطای نمایندگی بیمه نیکاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب