۱۹:۵۷:۴۱ - پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ناقوس فقر در جیب مردم
گرانی تا ۹۷ درصدی برخی مواد غذایی در دوران تورم تک‌رقمی+ جدول بانک مرکزی و مرکز آمار در حالی با افتخار از تک‌رقمی شدن نرخ تورم آمار می‌دهند، که نگاهی به بازار مواد خوراکی از گرانی‌های شدید حکایت دارد. بانک مرکزی روز چهارشنبه با انتشار گزارشی جدید ادعا کرد نرخ تورم در شهریورماه دوباره تک‌رقمی […]

گرانی تا ۹۷ درصدی برخی مواد غذایی در دوران تورم تک‌رقمی+ جدول
بانک مرکزی و مرکز آمار در حالی با افتخار از تک‌رقمی شدن نرخ تورم آمار می‌دهند، که نگاهی به بازار مواد خوراکی از گرانی‌های شدید حکایت دارد.
بانک مرکزی روز چهارشنبه با انتشار گزارشی جدید ادعا کرد نرخ تورم در شهریورماه دوباره تک‌رقمی شده و به رقم ۹٫۹ درصد رسیده است. چند روز قبل‌تر هم مرکز آمار نرخ تورم در شهریور را ۸ درصد اعلام کرده بود.
این آمارهای عجیب دولتی‌ها درباره تک رقمی شدن نرخ تورم در حالی است که قیمت مواد غذایی سر به فلک کشیده است. کار به جایی رسیده که چند روز قبل محمد شریعتمداری وزیر صنعت از دستور حسن روحانی برای بررسی علل گرانی بیش از ۲۰ درصدی برخی کالاهای اساسی سخن گفت.
به هر حال، آمارها نشان می‌دهد در یک سال اخیر قیمت بسیاری از مواد غذایی به طور لجام گسیخته افزایش پیدا کرده است که رکورددار آن بادمجان، پیاز و نارنگی است که به ترتیب در یک سال اخیر ۹۷ درصد، ۵۹ درصد و ۵۸ درصد گران شده‌اند.

اقلام درصد گرانی در یک ساله منتهی به ۳۱شهریور ۱۳۹۶
بادمجان ۹۷ درصد
پیاز ۵۹،۴ درصد
نارنگی ۵۸،۳ درصد
لوبیا سبز ۵۱،۱ درصد
انار ۴۸،۶ درصد
گوجه فرنگی ۳۹،۵ درصد
کدوسبز ۳۴،۲ درصد
کره پاستوریزه ۳۳،۳ درصد
سیب زمینی ۳۱ درصد
لپه ۲۶،۲ درصد
چای خارجی ۲۲،۶ درصد
نخود ۲۱،۲ درصد
لوبیا سفید ۲۱ درصد
سبزی‌های برگی ۲۰،۵ درصد
تخم مرغ ۱۸،۹ درصد
لوبیاچیتی ۱۸،۲ درصد
لوبیا قرمز ۱۷،۲ درصد
گوشت گوسفند ۱۷ درصد
گوشت گوساله ۱۶،۸ درصد
انگور ۱۳،۷ درصد
ماست پاستوریزه ۱۲ درصد
روغن نباتی جامد ۱۰ درصد
آمار گرانی مواد خوراکی بیانگر آن است که مراکز آماری دولت باید در نحوه محاسبه و انتشار آمار تورم، تجدیدنظر کنند.
مواد غذایی که بیشترین سهم را در سبد خرید اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه را دارند، با سرعت فراوانی در حال گرانی هستند اما به علت آن که سهم این مواد در سبد کالاهای مصرفی در فرمول تورم، پایین است، نرخ تورمی که اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه تحمل می‌کنند بسیار بیشتر از نرخ تورم اعلامی است.
دکترمحمد امین سرکهکی

منبع:پایگاه خبری تحلیلی رک خبر

تبليغات
تبلیغات در آیرال خبر اعطای نمایندگی بیمه نیکاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب