آیرال خبر- نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرداری تبریز به جای جلب مشارکت مردم، به سمت کارمند سالاری و دیوان سالاری رفته است، تاکید کرد: این اقدام باعث شده است، شهرداری به یک دستگاه فربه تبدیل شده و چابکی لازم را نداشته باشد.
به گزارش آیرال خبر، محمداسماعیل سعیدی، با بیان این مطلب اظهار کرد: شهرداری تبریز در مقایسه با ۱۰ الی ۲۰ سال گذشته، شرایط بسیار سختی را سپری می‎کند، چرا که از گذشته درآمدهای پایداری برای این مجموعه، اندیشیده نشده و این امر به یکی از معضلات اصلی شهرداری تبدیل شده است و اگر شاخص‌های تامین درآمد جابجا شود، شهرداری در تامین هزینه‌های ضروری هم مشکل خواهد داشت.
وی با اشاره به تعدد نیرو در شهرداری تبریز، گفت: شهر پرجمعیتی مثل استانبول، تنها حدود پنج هزار نفر پرسنل دارد و شهری مثل تبریز، طبق آماری که چندان هم درست به نظر نمی‎رسد، از ۱۲ الی ۱۴ هزار نیرو دارد.
وی، تامین هزینه‎های شهرداری را از دیگر مشکلات این مجموعه دانست و افزود: طبیعی است که با وجود این تعداد از نیروی انسانی در شهرداری و نبود درآمد پایدار، تامین هزینه‌ها هم مشکل بوده و به تازگی، تعدادی از کارکنان شهرداری تبریز هم در اعتراض به تاخیر در پرداخت حق و حقوقشان، اعتراض کرده بودند.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وقتی شهرداری تبریز، در برخی موارد، توانایی تامین حقوق کارکنان را هم ندارد، طبیعی است که نمی‌تواند به پروژه‌های عمرانی هم رسیدگی کند.
وی اضافه کرد: از طرفی هم، موعد پرداخت وام‌های تعدادی از پروژه‌های عمرانی که برخی‎شان هنوز هم نیمه کاره هستند، سر رسیده است، باید برای حل مشکلات موجود، فکر اساسی شود، این مشکلات مختص شهرداری تبریز نبوده و تمامی شهرداری‌های کلانشهرهای کشور با این مشکل روبه‌رو هستند.
وی افزود: تمامی دستگاه‎ها از جمله دولت، مجلس و شورا باید با همکاری هم، راهکارهای لازم را برای تعریف منابع پایدار برای شهرداری و حل سایر مشکلات این مجموعه ارائه دهند تا شهرداری به مجموعه‎ای چابک تبدیل شود، یکی از این راهکارها، جذب سرمایه‎گذار است، مثلا در بافت فرسوده که بخشی بر عهده دولت و بخشی بر عهده شهرداری بوده، استفاده از ظرفیت سرمایه‎گذاران، کارساز است.
سعیدی تاکید کرد: مشکلات ساختاری نیز از دیگر مشکلات شهرداری بوده و در این میان، مشکلات فرهنگی هم مضاعف است، شهری مثل توکیو را در نظر بگیرید که جمعیتی معادل با تهران، دارد، اما خبری از پاکبان در خیابان‎های این شهر نیست، چرا که فرهنگ سازی برای تمیز نگه داشتن شهر، از همان ابتدا و در مدارس، آموزش داده می‎شود و هر شهروند، مسئول تمیز نگه داشتن شهر است.
وی در پایان با تاکید بر این که برای رفع مشکلات موجود در شهرداری، نیاز به اصلاحات ساختاری، قوانین، ایده و عملکرد است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی، همه باید برای تغییر رویه، تلاش کنیم، در غیر این صورت، هر شهرداری هم بیاید، این مشکلات وجود خواهند داشت.

توسط سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.