بازدید شهردار تبریز از باغ صفاری تبریز

آیرال خبر- شهردار تبریز در بازدید از باغ صفاری دستور احیای این باغ بزرگ کهن شهر تبریز را صادر کرد.

به گزارش آیرال خبر به نقل از شهریار، ایرج شهین باهر طی بازدید از باغ صفاری تبریز به همراه سعید نیکو خصلت رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورای شهر تبریز، در جریان عملیات پاکسازی این باغ توسط شهرداری منطقه ۶ تبریز قرار گرفت.

شهردار تبریز با بیان اینکه، در نظر داریم باغ صفاری را به صورت معماری باغهای ایرانی احیا و بازسازی کنیم، گفت: چند طرح قابل توجه در این زمینه مطرح شده و با بررسیهای لازم برنامه احیای باغ صفاری به شکل باغهای تاریخی و کهن ایرانی احیا و بازسازی می شود.

ایرج شهین باهر تصریح کرد: کوی صفاری تبریز یکی از باغات قدیمی و مطرح شهر تبریز است که پیش از این مالکیت صفاری در انحصار اداره کل راه و مسکن و شهرسازی بود و شهرداری تبریز با پیگیری های فراوان بارها آمادگی خود را نسبت به جمع آوری نخاله، هرس و آبیاری درختان این مجموعه اعلام کرده و در نهایت بعد از چند سال پیگیری مستمر طی مذاکرات انجام شده به شهرداری تبریز واگذار و عملیات نخاله برداری، خاک برداری و هرس درختان این باغ درآستانه نوروز آغاز شده است.

وی افزود: سال گذشته در کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز شهرداری تبریز پرونده کوی صفاری در حضور معاون دادگستری استان مطرح و طرح شناسنامه دار شدن درختان این کوی مصوب شد تا ضمن حفظ درختان مجموعه در زمینه توسعه فضای سبز تبریز اقدام شود.

شهردار تبریز تاکید کرد: به دلیل حصارکشی و قفل بودن درب ورودی شهرداری امکان رسیدگی به این مجموعه را نداشت، اما با توجه به دستور صریح استاندار وقت طی سالهای گذشته مذاکرات فراوانی با اداره کل مربوطه انجام شده و در نهایت موفق شدیم موافقت مسئولان ذیربط را نسبت به پاکسازی نخاله های محوطه و هرس درختان اخذ کنیم.

شهین باهر تصریح کرد: شهرداری تبریز با تمام توان توسعه فضای سبز را در اولویت برنامه های اجرایی قرار داده و با کاشت نهال در مناطق مختلف سعی در بهبود وضعیت زیست محیطی، افزایش نشاط اجتماعی و کاهش آلودگی هوا دارد، اما تا بزرگ شدن و حصول نتیجه مطلوب از این نهالها زمان زیادی نیاز داریم.

شهردار تبریز همچنین بر ضرورت حفظ درختان سالم و زنده باغ صفاری تاکید کرده و دستور تسریع آماده سازی باغ صفاری را تا آغاز سال ۹۸ صادر کرد.

سامان احمدزاده، شهردار منطقه ۶ تبریز، نیز در این بازدید، ضمن ارائه گزارش عملکرد پیشرفت اجرای عملیات نخاله برداری، خاک برداری و هرس درختان باغ صفاری گفت: عملیات نخاله برداری و پاکسازی، خاکبرداری و هرس درختان این باغ همزمان بصورت شبانه روزی اجرا می شود.

وی ادامه داد: با توجه به قدمت درختان کوی صفاری و عمیق بودن ریشه‌های آن، ما وظیفه داریم چنین مجموعه هایی را برای آیندگان حفظ کنیم و تلاش می کنیم درختان کوی صفاری را به عنوان تنها محدوده فضای سبز شهری در مسیر خیابان راه آهن حفظ و احیا کنیم.

محوطه مذکور قابلیت تبدیل شدن به یک پارک محله ای را دارد و می تواند به عنوان یکی از زیباترین پارک های شهر، نفس خیابان راه آهن را تازه کند که امید است با اهتمام نهادهای شهری و استانی و همکاری لازم با شهرداری تبریز، این امر محقق شود.

توسط سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.