به گزارش آیرال خبر، حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم در دیدار کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با وی، با بیان این‌که وقف باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود، گفت: وقف و احیای موقوفات از برکات پیروزی انقلاب اسلامی است که سرمنشاء کارهای خیر و حسنه در جامعه شده است.

وی افزود: وقف از افتخارات دین اسلام است و به طور غیرمستقیم در قرآن و به طور مستقیم در سیره پیامبر (ص) و ائمه (ع) به آن توجه فراوان شده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی وقف یکی از کارکردهای مهم وقف در جامعه را فقرزدایی دانست و گفت: می توان با گسترش فرهنگ وقف میزان فقر و محرومیت را در جامعه کاهش داد.

وی با تاکید بر احیای موقوفات، گفت: احیاء و بهره گیری کاربردی موقوفات افزایش اعتماد عمومی را در جامعه به دنبال دارد و مسئولان مذهبی و فرهنگی می‏توانند با یک برنامه‏ریزی صحیح و رویکرد اصولی در جهت‏دهی افکار عمومی به سمت فرهنگ وقف مؤثر باشند.

آل هاشم گفت: بهداشت و درمان، گسترش علوم و فنون و امور دانش بنیان از حوزه هایی است که میتوان با عمل به فریضه وقف در آنها اقدامات موثر و ماندگار انجام داد، همان طوریکه خیّری به نام مردانی آذر یک بیمارستان بزرگ برای درمان کودکان را وقف کرده است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های قرآنی اداره کل اوقاف اظهار کرد: متولی‌های متعددی در امور قرآنی در سطح استان و کشور وجود دارد و این تعدد باعث ایجاد موازی کاری می‌ شود که بنده مکرر به این موضوع تذکر داده ام و امیدوارم این جلسه بتواند بخشی از مسائل و مشکلات حوزه‌ قرآن را مرتفع کند.

وی مهم‌ترین دغدغه مسئولان آذربایجان شرقی در حوزه قرآنی را ساماندهی این فعالیت‌ها بیان کرد و افزود: وحدت و همدلی در همه حوزه‌ها به ویژه فعالیت‌های قرآنی نقش اساسی دارد و باید متولیان این حوزه زمینه همگرایی بیشتر را ایجاد کنند.