مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی، گفت: به مرور زمان ۹۰ روستا در سطح استان به شهرها ملحق شده و ۵۰ روستا نیز به شهر ارتقا یافته که از این تعداد ۶ روستا در دو سال اخیر به شهر تبدیل شده است.

50 روستا در آذربایجان‌شرقی شهر شد/ الحاق 90 روستا به شهرها

به گزارش آیرال خبر، تقی کرمی اظهار داشت: هم اکنون چهار هزار نفر از محل بیمه روستایی در این استان مستمری دریافت می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر نیز حدود ۱۳۸ هزار نفر از روستائیان در آذربایجان‌شرقی از بیمه روستایی و خدمات آن بهره‌مند هستند.

کرمی گفت: تا سال 92 اینترنت در روستاها نداشتیم ولی امسال یک‌هزار و 966 روستای ما یعنی 73 درصد تمام روستاها از اینترنت پرسرعت برخوردار است و 69 درصد روستاها هم پوشش موبایل دارند.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌ شرقی، یادآور شد: هم اکنون ۳ هزار و ۷۰۶ کد آبادی در سطح استان وجود دارد که در ۲ هزار و ۷۰۸ روستا دارای سکنه بوده و یک‌هزار روستا به مرور زمان خالی از سکنه شده‌اند.

کرمی، ادامه داد: به مرور زمان ۹۰ روستا در سطح استان به شهرها ملحق شده و ۵۰ روستا نیز به شهر ارتقا یافته که از این تعداد ۶ روستا در دو سال اخیر به شهر تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر در اثر ایجاد امکانات و زیرساخت‌ها و ارائه تسهیلات ارزان قیمت در روستاها مهاجرت معکوس روی داده است، متذکر شد: در طول پنج سال گذشته ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد مسکونی روستایی در سطح استان زیاد شده و طی سه سال اخیر نیز برای ۴ هزار و ۱۰ طرح روستایی ۴۴۸ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی، سهم استان از تسهیلات وام اشتغال پایدار را ۴۶۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: علاوه بر این مبلغ، ۳۵۰ میلیارد تومان فقط به صنعت کیف و کفش پرداخت شده است.

کرمی ادامه داد: هم اکنون ۷۶۴ روستای استان فاقد دهیاری بوده، چراکه جمعیت آنها کمتر از حدنصاب لازم برای انتخاب دهیار است ولی فاقد متولی نبوده و دولت برای اجرای طرح‌های عمرانی در این روستا، ۴۱ میلیارد تومان اعتبار به حساب فرمانداری‌ها واریز کرده است.

توسط تحریریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.