فضاپیمای «وویجر ۲» که آنتن آن اخیرا کمی دورتر از زمین قرار گرفته بود، تماس خود را با زمین قطع کرده است.

به گزارش آیرال و به نقل از آرس تکنیکا، اپراتورهای فضاپیمای «وویجر ۲»(Voyager ۲) حدود یک هفته پیش، مجموعه‌ای از دستورات را ارسال کردند که به طور ناخواسته باعث شد کاوشگر آنتن خود را کمی دورتر از زمین قرار دهد. در نتیجه، ناسا اکنون ارتباط خود را با فضاپیمایی که نزدیک به نیم قرن قدمت دارد و در حال حاضر در فاصله ۱۹.۹ میلیارد کیلومتری از سیاره ما واقع شده، از دست داده است.

ناسا و دانشمندان ماموریت در حال حاضر نگران این مشکل نیستند. آژانس فضایی روز جمعه اعلام کرد که وویجر ۲ طوری برنامه‌ریزی شده است که جهت خود را چندین بار در سال تغییر دهد تا آنتن خود را به سمت زمین نگه دارد. قرار است این کار دوباره در ۱۵ اکتبر انجام شود تا شاید بتواند به از سر گرفتن ارتباطات کمک کند. ناسا گفت که پیش‌بینی نمی‌کند فضاپیما از مسیر خود منحرف شود.

فضاپیماهای وویجر ۱ و ۲ که به طور جداگانه در سال ۱۹۷۷ با دو موشک متفاوت پرتاب شدند، پیشگامان واقعی ناسا و جهان بودند زیرا پیش از آن هرگز یک فضاپیما مانند دو کاوشگر وویجر از چهار سیاره مشتری، زحل، اورانوس و نپتون دیدن نکرده بود.

پیش از پرتاب فضاپیماهای وویجر، انسان‌ها برای صدها سال به این سیاره‌های منظومه شمسی خیره شده بودند. فضاپیماهای «پایونیر ۱۰»(Pioneer ۱۰) و پایونیر ۱۱، نماهای بهتری را از مشتری و زحل ارائه دادند اما هنوز اطلاعات کمی در مورد این سیاره‌ها یا قمرهای آنها وجود داشت و تقریبا چیزی در مورد اورانوس و نپتون شناخته نشده بود. وویجرها، منظومه‌های سیاره‌ای پیچیده و قمرهای باورنکردنی مانند «آیو»(Io) پوشیده از آتشفشان، «اروپا»(Europa) پر از یخ و «تایتان»(Titan) پر از دریاهای متان را کشف کردند.

این دو کاوشگر در سنین پیری نیز به کاوش ادامه داده‌اند. وویجرهای ۱ و ۲، منظومه شمسی را ترک کرده‌اند و محیط میان‌ستاره‌ای بی‌ثمر اما از نظر علمی جالب را بررسی می‌کنند. آنها تاکنون به صورت ثابت با زمین تماس داشتند.

انتهای پیام

توسط سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.