مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: در ۵ ماهه نخست سالجاری ۷۸ میلیون دلار کالا از استان به ارمنستان صادر شده که این میزان نیمی از صادرات کل کشور به ارمنستان است.

محمد جعفر عظمایی با اعلام این خبر اظهار کرد: هدف گذاری صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه همچنان در دستور کار قرار دارد.

آیرال وی ضمن تشریح گزارش عملکرد ۵ ماهه تجارت خارجی استان افزود: این استان در ۵ ماهه نخست سالجاری با صادرات انواع شیرینی و شکلات و فرآورده‌های غلات به ارزش ۳۴ میلیون دلار رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: این میزان صادرات ۲۵ درصد صادرات کل کشور را شامل می‌شود و به ۴۹ مقصد صادر شده است.

عظمایی گفت: عراق، افغانستان، پاکستان و آذربایجان به ترتیب کشورهای مقصد صادراتی شیرینی و شکلات استان در بازه زمانی یادشده هستند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی شامل قیر، میله‌های آهنی، سیمان سفید، خوراک آماده ماهی، سولفور سدیم، تخته از خرده ریزه، رب، هندوانه و سیمان کلینگر است.

وی در بخش دیگری از گزارش خود به رشد صادرات کالاهای غیر نفتی به کشور روسیه پرداخت و گفت: در ۵ ماهه نخست امسال بالغ بر ۱۶ میلیون دلار کالا از استان به کشور روسیه صادر شد که این رقم نسبت به سال گذشته بیش از ۲۶۰ درصد رشد داشته است.

وی افزود: این در حالیست که صادرات کل کشور به روسیه تنها رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، وی گفت: عمده کالاهایی که از استان به روسیه صادر شده شامل پسته، پلی اتیلن، پلی استایرن، شیشه، کشمش و رب است.

انتهای پیام

توسط سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.