۱۸:۵۹:۳۹ - دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احداث پارکینگ زیرزمینی در محوطه ارک تبریز با لحاظ حریم قانونی و با هماهنگی میراث فرهنگی
آیرال خبر ،حجت الاسلام موسی محمدی پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی خود اظهار داشت: اساس بر این است که هرگونه اظهار نظر در دین مقدس اسلام باید بر حسب آگاهی باشد. به گزارش آیرال خبر ،وی با استناد به فرموده حضرت علی (ع) به صحابه خود مبنی بر تاکید بر آگاهی داشتن، افزود: […]

آیرال خبر ،حجت الاسلام موسی محمدی پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی خود اظهار داشت: اساس بر این است که هرگونه اظهار نظر در دین مقدس اسلام باید بر حسب آگاهی باشد.

به گزارش آیرال خبر ،وی با استناد به فرموده حضرت علی (ع) به صحابه خود مبنی بر تاکید بر آگاهی داشتن، افزود: در روایت‌های زیادی حرف در گرو انسان بوده را عنوان کرده‌اند و انسان هر چه قدر صحبت نکرده مانند در بسته‌ای است ولی وقتی لب به سخن می‌گشاید علم را نشان می‌دهد و ماهیت را رو می‌کند.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلای امام خمینی(ره) شهر تبریز با اشاره به بازدید خبرنگاران از محل پروژه پارکینگ مصلی گفت: این منطقه در بین چهار منطقه شش هکتار است که یک هکتار و ۷۰۰ متر تبدیل به مصلی شده و محل اقامه نماز شده و قسمتی تبدیل به تالار با ظرفیت یک هزار و ۵۰ هزار نفر و کتابخانه‌ای با ظرفیت همزمان هزار و ۵۰۰ نفر است و در آینده کتابخانه به ۲ هزار نفر تبدیل خواهد شد.

محمدی تصریح کرد: در کتابخانه ۱۲ هزار نفر ثبت‌نام کننده داریم و روزانه یک‌هزار نفر مراجعه کننده وجود دارد و از اقشار مختلف اعم از دانشجویان دکتری و پژوهشگران و اساتید وجود دارد.

وی با بیان اینکه ماهیت مصلی تبدیل به خدمات‌رسانی شده و دانشجویان و اساتید یا روزه‌داران در ماه رمضان، برنامه‌های دیگر از جمله تاسوعا و عاشورا و یا سایر مواقع در اعیاد واجب اسلام نیاز به پارک خودرو دارند، گفت: به علت عدم وجود پارکینگ محوطه حریم تبدیل به محل پارک شده بود و از این ضرورت با زبان بی‌زبانی نیار به احداث پارکینگ را بیان کرد و از این رو جلسات مختلفی ایجاد شد.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی افزود: تصمیم گرفته شد با احداث پارکینگ با مطالعه دو ساله تصمیم گرفته شد یک پارکینگ عمومی ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه احداث این پارکینگ با مطالعه فراوان صورت گرفته است، گفت: طبق قانون مهندسی حداقل حریم فاصله از ارک پنجاه متر است که این پارکینگ ۱۰ متر نیز اضافی‌تر یعنی ۶۰ متر در حال احداث است و همچنین ۱۰ متر نیز فاصله از خانه فتح الله‌اوف و چهار متر فاصله از دیواره‌ها دارد.

محمدی خاطرنشان کرد: بنیاد خیریه مصلی محلی را برای احداث مصلی انتخاب کرده که تمام اصول مهندسی در آن رعایت شده و محلی را با مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ تومان خریداری شده که قبلا در حدود ۳۰۰ سال خرابه بوده است.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که از نظر خاکبرداری این پارکینگ مساوی با خاکبرداری اطراف بوده و پارکینگ اصلا روی زمین نخواهد بود و تماما زیر زمین بوده و روی آن گردشگاه زیبایی خواهد بود.

محمدی خاطرنشان کرد: بخشی از این محل گاراژ و پارکینگ سابق اتوبوس بود و میزان خاکبرداری شده برای احداث پارکینگ در سطح چوبردای خود میراث درست کنار ارک بوده و خاک‌های برداشت شده نخاله‌های ریخته شده بود بطوریکه در عکس قدیمی خانه فتح الله اوف در عکس های قدیمی ۱۰ پله داشته هر کدام ۲۲ سانتی‌متر و یک حوض با عمق یک متر و با زیر سازی یک متری همان بوده که درست همان میزان خاکبرداری برای پارکینگ است.

وی با بیان اینکه مجموعه مطالعه شده پارکینگ به صورت دو طبقه زیر زمینی خواهد بود، گفت: همسطح این مجموعه به محوطه گردشگری، چهارباغ ، فضای سبز و آب‌نما و… تبدیل می‌شود.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی تبریز با اشاره به اینکه جامعه مانند قطار بوده که یا با لوکوموتیو حرکت کرده یا با برق از حال حرکت است، افزود: برخی از مسئولان که قبلا در استان بوده و الان در پایتخت زندگی می‌کنند و هیچ اطلاعی از وضعیت استان نداشته به صورت خودخواهانه و از روی غرض درصدد ایجاد تشنج هستند.

وی به بازدید هواداران میراث فرهنگی از محل احداث پارکینگ را بیان کرد و گفت: آنها نیز وقتی شاهد پروژه از نزدیک شدند پی به درستی این موضوع بردند.

محمدی در تشریح پروژه تصریح کرد: این پروژه با ظرفیت ۴۵۰ خودرو در دو طبقه اجرا خواهد شد که اگر موانع به وجود آمده وجود نداشت از مهر ماه سال‌جاری پروژه آغاز می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه علاقه به ایجاد تشنج در شهر نیستیم، افزود: هدف ما خدمت‌رسانی است و این پروژه نیز در این راستا ایجاد شده است.

محمدی با اشاره به اینکه چندین گمانه و شمع ۱۲ متری در اطراف پروژه زده شده است، تصریح کرد: در نتیجه آخر تصمیم بر آن شده است که سازمان میراث فرهنگی استان هر تصمیم که بگیرد آن گونه اقدام خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد مصلی تبریز خاطرنشان کرد: پِی بنای ارگ، رطوبت گرفته و استحکام آن را تهدید می‌کرد و این بنیاد مصلی بود که با هزینه و زه کشی مسیر آب را از زیر بنا تغییر داده و استحکام داده و اجازه تهدید بنا را نداد.

مهندسان پروژه و معاونت عمرانی مصلی نیز در این مصاحبه مطبوعاتی اعلام کردند چرا درست در قرینه ارک تبریز با مجوز میراث فرهنگی پارکینگ و مجوز احداث ساختمان داده است.

در این جلسه اعلام شد احداث پارکینگ زیر زمینی دو طبقه مصلی از تاریخ بیست و پنج و اردیبشهت سال ۹۲ با مذاکره سازمان ترافیک آغاز و در بیست و پنجم مرداد سال ۹۵ طی دعوت از میراث فرهنگی و شهردار در بیست و هشتم مرداد ۹۵ طی صورتجلسه با حضور نماینده تام‌الاختیار میراث فرهنگی و شهرداری بر رعایت مسائل قانونی و رعایت حریم با شرایط میراث فرهنگی امضا شد.

اجتماعی ۹۵/۹/۲۸

کدخبر۱۱۰۸۸۶

خبرنگار۱۵

انتهای پیام /

تبليغات
تبلیغات در آیرال خبر اعطای نمایندگی بیمه نیکاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب