۱۵:۰۹:۲۲ - چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهردار تبریز؛
همایش فقه گردشگری، گامی برای رفع موانع موجود در حوزه گردشگری اسلامی
شهردار تبریز گفت: همایش فقه گردشگری می تواند با بررسی و واکاوی ابعاد مختلف فقهی و حقوقی مسائل گردشگری، راهکارهای صحیح عملی و اجرایی برای رفع موانع موجود در حوزه گردشگری اسلامی را ارائه دهد تا طبق مبانی شرعی و قانونی، مسیر و فرایند گردشگری اسلامی و حلال در کشورهای اسلامی از جمله ایران، تسهیل […]

شهردار

شهردار تبریز گفت: همایش فقه گردشگری می تواند با بررسی و واکاوی ابعاد مختلف فقهی و حقوقی مسائل گردشگری، راهکارهای صحیح عملی و اجرایی برای رفع موانع موجود در حوزه گردشگری اسلامی را ارائه دهد تا طبق مبانی شرعی و قانونی، مسیر و فرایند گردشگری اسلامی و حلال در کشورهای اسلامی از جمله ایران، تسهیل شود.

به گزارش آیرال خبر به نقل از شهریار، ایرج شهین باهر صبح امروز در افتتاحیه همایش بین المللی فقه گردشگری که در تالار وحدت دانشگاه تبریز درحال برگزاری است، گفت: صنعت توریسم یکی از مهمترین محل های درآمد کشورهای توسعه یافته است و بر اساس آمار اعلام شده از سوی مراجع رسمی سال گذشته نزدیک به یک و نیم میلیارد سفر گردشگری در جهان رخ داده است که متاسفانه سهم کشورهای اسلامی در این میان بسیار ناچیز است.

شهین باهر با بیان اینکه گردهم آیی فقهای جهان اسلام برای تعریف چارچوب های شرعی در خصوص گردشگری با عنوان گردشگری حلال در تبریز مایه خوشحالی است، افزود: جمعیت نزدیک به ۲ میلیارد نفری مسلمانان جهان بنابه دلایل مختلف از جمله عدم رعایت موازین شرعی و اسلامی از نعمت سفر که بسیار در دین مبین اسلام توصیه شده است محروم شده اند و این اتفاق جای برنامه ریزی دارد.

شهردار تبریز تصریح کرد: تبریز از دیرباز محملی برای جذب گردشگران اعم از گردشگران جویای علم و طب و فرهنگ بوده است. وجود بزرگترین دانشگاه جهان اسلام، ربع رشیدی، که هنوز بقایای آن در این شهر وجود دارد و تبریز به آن می بالد باعث شد تا علوم اسلامی و دینی در جهان گسترده شده و نام این شهر در تاریخ ماندگار شود.

شهین باهر توضیح داد: تبریز شهر شعر و شعور و ایمان و حماسه، شهر شهدای محراب و سرزمین علامه ها است و تبریز و مردمان سرافراز آن همیشه در جای جای تاریخ باشکوه این سرزمین و اشاعه فرهنگ غنی اسلام و تشیع نقشی بی بدلیل و تکرار ناپذیر از خود رقم زده اند.

وی ادامه داد: بی گمان انتخاب تبریز به عنوان اولین پایتخت تشیع جهان اسلام اتفاقی تخیلی و ساخته دست مدیران و مسئولین نبوده و نیست؛ تبریز به واقع و به استناد تاریخ اولین پایتخت تشیع جهان اسلام است.

شهردار تبریز تشریح کرد: تاریخ تبریز بر خود می بالد که همیشه در عرصه های مختلف از معماری گرفته تا عرفان و شعر و فلسفه تحول ساز و تحول گر بوده است. سرزمینی که معمارانش فیروزه جهان اسلام را می آفرینند که نه افتخار تبریز که افتخار تمام جهان اسلام است، مردمانی که تمام تار هنر خود را به پود عشق پیوند زدند تا زیر بلند ترین محراب جهان اسلام یعنی مسجد جامع ارک علیشاه نماز بخوانند.

ایرج شهین باهر در ادامه خطاب به مهمانان سراسر جهان گفت: شما امروز میهمان شهر سید علی مرعشی تبریزی، میرزا محمود طباطبایی تبریزی، میرزا علی ثقه‌السلام، سید مصطفی مولانا، مسلم ملکوتی، سید اسداله مدنی، جعفر مجتهدی، سید علی قاضی طباطبایی، سید محمدعلی قاضی طباطبایی و علامه امینی، علامه طباطبایی، علامه جعفری و صدها عالم پرفروغ جهان اسلام هستید.

وی یادآور شد: نام این نیک نامان تاریخ از یک سو و آن بناهای تمدن ساز از سوی دیگر دست به دست هم داد تا شاهد رویدادی مهم در تاریخ کشورهای اسلامی باشیم و تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ معرفی شود.

تبليغات
تبلیغات در آیرال خبر اعطای نمایندگی بیمه نیکاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب