برای پرتاب مجدد ماهواره تا چند ماه آینده آماده می‌شویم

آیرال خبر- رئیس‌جمهور گفت: ما در زمینه ساخت ماهواره موفقیت‌های خوبی داشتیم و اشکالات جزئی در این زمینه نیز تا چند ماه آینده رفع می‌شود و دوباره برای این کار آماده می‌شویم.

به گزارش آیرال خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران تاکید کرد: مردم بدانند که ما در پرتاب ماهواره که برای ما اهمیت داشت و نخستین ماهواره عملیاتی بود، موفقیت های خوبی داشتیم ، گرچه با ناکامی هایی نیز مواجه شدیم.

رئیس جمهور افزود : اما در مجموع دستاوردهای مثبت ما در پرتاب اخیر ماهواره بسیار زیاد بود گرچه نمی توانم بگویم چند درصد موفقیت و چند درصد ناکامی داشتیم اما موفقیت های بسیاری کسب کردیم و پرتاب کننده ما نیز موفقیت های بسیار بالایی حداقل در دو مرحله داشت.

روحانی گفت: ما در زمینه ساخت ماهواره نیز موفقیت های خوبی داشتیم به این معنی که در این مسیر قرار گرفته ایم و اشکال جزئی در این زمینه نیز تا چند ماه آینده رفع می شود و دوباره برای این کار آماده می شویم.

رئیس جمهور افزود: مردم بدانند که ما در کلیت این فناوری موفق هستیم و توانستیم وارد مرحله فضا شویم و این نواقص را نیز جبران می کنیم.

روحانی گفت: این کار برای کشاورزی، محیط زیست و کسب اطلاعات لازم در خصوص جنگل ها و مراتع کشور بسیار اهمیت دارد و آن را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخناش با اشاره به نشست مشترک هیئت دولت و استانداران اظهار داشت: حضور استانداران در این جمع یعنی همه مسئولان مهم اجرایی کشور و استان ها زیر یک سقف جمع شدیم و می خواهیم برای روانتر شدن خدمات رسانی به مردم تلاش بیشتری کنیم.

روحانی گفت: اکنون با چند مساله مواجه ایم که یکی از این مسائل ممکن است جدید باشد و بیشتر از قدیمی اما وقتی مشکلی جدید پیش می آید مشکلات قدیمی نیز بهتر خودش را نشان می دهد و متاسفانه ظهور و بروز می یابد.

رئیس جمهور: در یک حکومت مردم سالار، باید افکار عمومی را حتی برای اصلاح امور و تحولات مدنظر قرار دهیم.

روحانی در نشست مشترک استانداران و اعضای هیئت دولت با قدردانی از وزرا و استانداران سابق و خیرمقدم به وزرا و استانداران جدید گفت: شما امروز در شرایطی سخت باید بار مسئولیت را بردوش بگیرید.

وی با اشاره به ۲۶ دی سالروز فرار شاه، آن را یک فرار غیراختیاری توصیف و خاطرنشان کرد: نکته ای که در این فرار بود، این بود که حاکمیت و نظرهای مردم به یک نقطه ای رسید که فاصله اش قابل جبران نبود.

رئیس جمهور گفت: بنابراین، این نکته مهمی است که حاکمان جامعه باید افکار، اندیشه، آرمان و نظراتشان با اکثریت قاطع مردم همخوانی داشته باشد.

وی افزود: هرکجا این همخوانی ازبین برود و بین مردم و فرهیختگان و اندیشمندان، صاحب نظران و جوانان جامعه با حاکمیت فاصله بیفتد آن حکومت بر فرض هم که بماند به درد نمی خورد و قاعدتا هم نمی تواند ادامه کار بدهد.

روحانی گفت: بنابراین، این نکته مهم است که در یک حکومت مردمی که یکی از افتخارات ما در انقلاب اسلامی است و در یک حکومت مردم سالار، ما همواره باید افکار عمومی و نظرهای جامعه را و آنچه مورد نظر مردم است، حتی برای اصلاح امور و تحولات مدنظر قرار دهیم.

مردم هوشیارتر از حدی هستند که دشمنان ما تصور می کنند

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در شرایط خاص هستیم گفت : هرچند که مردم در زندگی و معیشت، کسب و کار ، تولید و فروش و واردات و صادرات مشکلاتی دارند اما به خوبی می دانند ریشه مشکلات از سوی دشمن طراحی شده است و مردم باهوش و بیدار هستند.

روحانی در نشست استانداران سراسر کشور و اعضای هیئت دولت با تاکید بر اینکه کاملا مشهود است آنچه در صفحه تبلیغات ما راجع به مردم ایران است با واقعیت جامعه ما کاملا متفاوت است افزود: متاسفانه آنچه صفحه تبلیغات ما چه فضای مجازی و چه دیگران تحت تاثیر القائات و تبلیغات دشمنان نظام هستند یک نسخه از قبل پیچیده می شود و در صفحه تبلیغات می آید.

وی ادامه داد: همچنین در رادیو و تلویزیون ها و در فضای مجازی عده ای هم تبلیغ و تکرار می کنند و فردی هم که از ابتدا می داند دروغ است ، کاسه به دست در صف می‌ایستد.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفرهای استانی خود نیز تصریح کرد : وقتی در استان ها سفر می کنیم و در جریان آن با مردم صحبت و گفتگو داریم ، می بینیم که مردم با توجه به وجود مشکلات هوشیارتر از حدی هستند که دشمنان ما تصور آن را می کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه ما امروز در شرایط خاص هستیم ادامه داد: مردم در زندگی ، معیشت ، کسب و کار ، تولید و فروش ، واردات و صادرات مشکلاتی را دارند اما چون می دانند ریشه مشکلات عمدتا از سوی دشمنان طراحی شده است و آنان آغازگر این صحنه برای ما و منطقه بودند در محاسبات خود نگاه می کنند که سهم دولت ، دستگاه ها و داخل و خارج چه مقدار است .

وی همچنین گفت: این نشاط و حضور مردم برای کشور و برای آینده انقلاب امیدآفرین است و این نشان دهنده بیداری و هوشیاری مردم است .

رئیس‌جمهور با اشاره به سه سفر اخیر خود به استان های آذربایجان ، سمنان و گلستان نیز اضافه کرد: مردم می دانند بار سنگین بر دوش همه آمده است و ریشه آن را می دانند چه مقدار داخلی و خارجی است.

۱۰ فروند بر تعداد کشتی های قاره‌پیمای ما اضافه شده است

رئیس جمهور گفت : اکنون ۱۰ فروند بر تعداد کشتی های حمل و نقل قاره پیمای ما اضافه شده است.

روحانی در ادامه سخنان خود در نشست مشترک استانداران با اعضای هیات دولت افزود: آمریکایی ها برخلاف تعهدات خود به همراه چند کشور منطقه عمدتا به فکر فشار حداکثری به ملت ایران افتاده اند.

رئیس جمهور گفت: خود آمریکایی ها می گویند این فشار بی سابقه است و تا حالا نظیر نداشته است و همه توانشان را در این زمینه به کار گرفته اند.

روحانی با اشاره به اینکه نیمی از تلاش های سیاست خارجی آمریکا به منطقه ما مربوط می شود، افزود: در این منطقه عمدتا چشم آمریکایی ها به جمهوری اسلامی ایران و نگرانی شان از توانمندی ملت ایران است.

رئیس جمهور گفت: آمریکا این فشار را با همه توان به کشور ما، درآمدهای ارزی، حمل و نقل و ارتباطات بانکی ما وارد کرده است و ما هم باید با هر سه مورد مقابله کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه باید در برابر فشارهای آمریکا بایستیم و برای آنها راه حل پیدا کنیم، افزود: مردم عزیز ایران مطمئن باشند که دولت لحظه ای در این زمینه ها آرام ننشسته است و همه توانمان را برای مقابله با این فشارها به کار گرفته ایم.

وی ر با بیان اینکه این توان می تواند ما را از مشکلات عبور دهد، اضافه کرد: البته در دوران سخت و مشکلات، مردم باید تاب آوریشان بیشتر شود و هم ما باید کاری کنیم که تاب آوری اقتصادی کشور و سایر قدرت های اجتماعی مان بیشتر شود.

روحانی با اشاره به اینکه در زمینه حمل و نقل اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: اخیرا ناوگان حمل و نقل دریایی یک افزایش بسیار خوبی داشته به طوری که اکنون ۱۰ فروند جدید بر تعداد کشتی های حمل و نقل قاره پیمای ما اضافه شده است.

رئیس جمهور افزود: این خبر بسیار خوشحال کننده ای است و می تواند اتکای ما را به حمل و نقل های دیگر کم کند.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش درآمدهای ارزی غیرنفتی گفت: این یک امتیاز برای ماست و دولت از ابتدا و از حدود ۵ سال و نیم پیش وقتی کار را شروع کرد یکی از موانعش این بود که باید صادرات غیرنفتی افزایش پیدا می کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال در بسیاری از موارد صادرات غیرنفتی ما بیشتر خواهد شد، افزود: در استان هایی که ما سفر کرده ایم اعلام کرده اند که صادرات غیرنفتی نسبت به سال قبل ۵۰ تا ۶۰ درصد بیشتر شده است و این معنی اش این است که ما مسیر درستی را انتخاب کرده ایم.