آیرال خبر،فرزین حق پرست از نظارت مستمر و جدیت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر اجرای پروژه های مرمتی و بازسازی ها در محوطه بناها و بافت تاریخی شهر تبریز به منظور دفاع از حریم این بناها و مستندات تاریخی شهر خبر داد.
به گزارش آیرال خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی فرزین حق پرست با اشاره با به تصاویر منعکس شده در شبکه های اجتماعی با عنوان”تخریب شهر زیر زمینی در تبریز” گفت: این عکس ها مربوط به محوطه مقبره الشعرا و بخش زیر زمین ها و سرداب های مقبره خانواده قائم فراهانی وزیر و عزیز خان فکری سردار ایران در دوره قاجار می باشد که در دهه های گذشته تخریب و یا تصرف شده بود منتها اداره کل بر مبنای رسالت خود اقدام به مرمت این بناها کرده است.
وی خاطر نشان کرد روند کار پروژه مرمتی مقبره الشعرا تبریز پس از اتمام کارهای ساختمانی توسعه محوطه از سر گرفته خواهد شد.
وی تاکید کرد با توجه به نظارت مستمر بر روند اجرای پروژه توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در سالهای اخیر حداکثر تلاش و حساسیت برای ممانعت از تخریب و خدشه به بافت تاریخی بکار گرفته شده است.
حق پرست تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اقدامات مرمتی و استحکامی و حفاظتی اولیه از قبل انجام داده است و در سال جاری شهرداری منطقه 10 با نظارت کارشناسان این اداره کل به بازسازی محوطه این مجموعه تاریخی پرداخته است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با ابراز تاسف از شایعه سازی های صورت گرفته آن را نه کمک برای شهر بلکه موجب تشویش اذهان عمومی دانست.
وی با بیان این که دقت و اهتمام اداره کل برای به حداقل رساندن آسیب های احتمالی در روند محوطه سازی مقبره الشعرا تبریز به قدری جدی است که تمامی تمهیدات لازم در راستای این هدف در نظر گرفته شده اظهار کرد: خاکبرداری و حذف آسفالت و کف سازی های جدید بر روی بقایای معماری تاریخی به صورت دستی و بدون ماشین آلات سنگین انجام شده است و دستگاه های سنگین خاکبرداری در تصاویر منعکس شده مربوط به حذف و بازسازی سکوی اطراف مقبره الشعرا جهت اجرای سازه کاربری های جدید زیر سکوی اطراف بکار گرفته شده اند.
فرزین حق پرست همچنین با تاکید بر تنویر افکار عمومی گفت: با اتخاذ تدابیر و رعایت مسایل حفاظتی و ایمنی بزودی محوطه کارگاه قابلیت بازدید عمومی را خواهد داشت.

فرهنگی 94/8/11

کدخبر110240

خبرنگار145
انتهای پیام/

توسط سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.