برداشت غیرقانونی طلا از روستای «اندریان»/ هر کیلو 400 هزارتومان

آیرال خبر- برخی از ساکنان روستای اندریان در آذربایجان‌شرقی از خاک معدن، طلا برداشت می‌کنند و گفته می‌شود هر یک کیلو از آن را ۴۰۰ هزار تومان می‌فروشند.

به گزارش آیرال خبر، برخی از مردم روستای اندریان از روستاهای شهرستان ورزقان بدون مجوز، خودشان دست به‌‌کار شده و از خاک معدن، طلا برداشت می‌کنند. حتی شنیده‌ها خبر از مرگ یک پدر و پسر هنگام خاک‌‌برداری از معدن می‌دهد هرچند افراد محلی تعداد قربانی‌ها را بیشتر از دو نفر می‌دانند.

فرماندار شهرستان ورزقان ضمن تایید این خبر گفت: تعدادی از افراد برخلاف قانون و به‌صورت مخفیانه به این معدن ورود کرده و خاک و سنگ طلا از آن برداشت می‌کنند.

حسن یحیوی با اشاره به اینکه سازمان صنعت معدن و تجارت استان و شرکت پیمانکار این معدن به استناد ماده ۱۹ قانون معادن و تبصره‌های ذیلی شکایات خود را اعلام کرده‌اند، اضافه کرد: نیروی انتظامی شهرستان اقدام به دستگیری چند نفر از این افراد کرده و آنها را به مراجع قضایی شهرستان تحویل داده است.

به گفته روستاییان این خاک‌ و سنگ‌ها پس از برداشت در اطراف تبریز به‌فروش می‌رسد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان نیز در این باره گفت: به‌غیر از متولیان معادن که اجازه برداشت برای آنها صادر شد‌ه، هر برداشت دیگری غیر‌مجاز بوده و جرم است.

مهر انگیز رحمانی باتوجه به اقدامات انجام شده در‌باره جلو‌گیری از رویه برداشت غیرمجاز گفت: طبق تبصره ۲ ماده۱۹ قانون معادن، نیروی انتظامی ملزم به همکاری با معادن است و باید مانع ایجاد مزاحمت به این معادن شود اما به‌رغم نامه‌نگاری‌ها هنوز نتیجه خوبی حاصل نشده است.

چندی‌ پیش رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان نیز گفته بود: معدن طلای اندریان در مرحله اکتشاف مورد موافقت قرار گرفته ولی بهره‌برداری از آن مستلزم اخذ مجوز ارزیابی کمیته ماده ۲ آئین‌نامه ارزیابی زیست‌محیطی، طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ تولیدی خدماتی و عمرانی با اتخاذ تمهیدات زیست محیطی مورد نیاز و اطمینان‌بخش و روش مناسب است.

آنچه مشخص است فعلا تکلیف این معدن برای مسئولان این شهرستان هم هنوز روشن نشده و برداشت غیرقانونی مردم این روستا از خاک معدن نیز ادامه دارد.

آذربایجان شرقی با داشتن معادن سنگ در آذرشهر، طلا در ورزقان و مس سونگون از قطب‌های معادن  جهان و ایران است.

مس و طلا جزو فلزات با ارزش دنیا هستند که صادرات آنها می‌تواند رتبه نخست را در صادرات‌ غیر‌نفتی کشور داشته باشد.

توسط سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.